» ESKİ ÇALIKUŞU MU YENİ ÇALIKUŞU DİZİSİ Mİ?

Yayınlanma Zamanı: 2013-09-10 19:56:00Çalıkuşu dizi, çalıkuşu dizisi, çalıkuşu dizisi izle, çalıkuşu dizisi bölümleri, çalıkuşu dizi resimleri, çalıkuşu dizisi resimleri, çalıkuşu dizisi facebook sayfası, çalıkuşu facebook

 

Burcu B. Bilgin

 

Bir dönem ekranlarının unutulmaz dizisiydi Çalıkuşu.. Reşat Nuri Güntekin'in romanını okul sıralarında romanı okuyanların TRT ekranlarındaki ilk göz ağrısı dizilerden oldu sonraki yıllarda... O dönemde çok sevilen, tek kanallı televizyonda merakla beklenen dizide sadece Aydan Şener ve Kenan Kalav değil, usta bir oyuncu kadrosu vardı, bir de iç titreten müziği...

 

O müzik Çalıkuşu ile o denli özdeşleşmişti ki yıllar sonra bale sahnesine dahi Esin Engin'in o notalarıyla geldi. Çok yalın, sade ve içe işleyen bir diziydi Çalıkuşu, öyle ki o dönem izleyenler onu unutamadı.

 

Yıllar sonra Çalıkuşu yeniden ekran serüvenine hazırlanıyor. Bu serüvene doğru noktadan başlayan Çalıkuşu, yine Esin Engin'in o büyülü notalarıyla süslenmiş müziğini almış. İlk fragmanlar dönmeye başladıktan sonra da o dönemde sevenleri şimdiden hem özlemle o yılları hatırlattı, hem de şimdiden diziye ısındırdı.

 

Neden bu kadar sevildi?

 
Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında kaleme alındı. Ağırlıklı olarak Anadolu'da geçen ve arka planda Osmanlı'nın son yıllarını anlatan romanın son kısmı hariç romanın ana kahramanı Feride'nin hatıra defteri şeklinde yazıldı.

Reşat Nuri Güntekin, Çalıkuşu'nu önce İstanbul Kızı adıyla dört perdelik bir oyun olarak düşündü, ancak eser, 1922'de Vakit gazetesinde Çalıkuşu adıyla roman olarak yayınlanınca büyük ilgi çekti. 
 
 
Çalıkuşu, duygusal bir olayı anlatmakla birlikte dönemin toplumsal sorunlarının eleştirel olarak da ortaya koyuyor. Çalıkuşu, Türkiye'de yeni ve modern bir dönemin başlamasını özendiren bir roman olarak kabul ediliyor.
 
 
Eser, kendisini aldattığına inandığı nişanlısından uzaklaşmak için Anadolu'da öğretmenliği seçen, burada öğretmenlik mesleğinin kutsallığıyla kendini öğrencilerine adayan Çalıkuşu Feride'nin öyküsünü konu alıyor. Eserde modern bir ailenin üyesi olan Feride, Anadolu'nun ücra köşelerine gidince burada yadırganırken, ''Gülbeşeker'' ismiyle de çağrılıyor. 
 
 
Köylerden birinde öksüz ve yetim Munise'yi evlat edinen Feride, önce yadırgandığı bu yerlerde zaman içinde sevilerek onlardan biri olmayı başarıyor. Bu arada, çok sevdiği Kamuran'dan onu sevmediğini düşünerek ayrılan ve çok özleyen Feride, hasret dolu günler geçiriyor.
 
İlk Çalıkuşu Türkan Şoray idi
 
 

Aslında Çalıkuşu'nun beyazperde ve ekran serüveninin tarihçesi çok eski. Çalıkuşu'nun 1966 yapımı sinema filminde de Feride'yi Türkan Şoray, Kamuran'ı Kartal Tibet canlandırmıştı. Bu filmin yönetmeni de Osman Seden idi. Feride'nin evlatlığı Munise'yi Türk Sineması'nın meşhur ''Ayşecik'' karakteri Zeynep Değirmencioğlu canlandırdı.

 

Çalıkuşu denilince Aydan Şener...-

 
Çalıkuşu, 1986 yılında da usta yönetmen Osman Seden tarafından ekrana uyarlandı. Dizide, Feride'yi Aydan Şener, Kamuran'ı Kenan Kalav canlandırdı. Her iki oyuncu da bu diziyle üne kavuştu.
 
Dizide ayrıca Sadri Alışık, Mine Çayıroğlu, Eşref Kolçak, Hayati Hamzaoğlu, Sümen Tilmaç, Ali Şen, Tilbe Saran gibi usta isimlerden oluşan bir kadro yer aldı. Dizi, tek kanallı dönemde TRT ekranlarında fenomen oldu, uzun yıllar hafızalardan silinmedi.
 

Yeni Çalıkuşu kadrosunda ilk teklif, Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Malkoçoğlu Bali Bey karakteriyle tanınan Burak Özçivit'e götürüldü. Ünlü aktörün rolü kabul etmesinin ardından Feride arayışına girildi.

 

Başlarda Feride'yi hiç tanınmayan bir ismin canlandırabileceği ihtimali gündeme gelirken, sonrasında Fahriye Evcen'de karar kılındı. Ay Yapım imzalı dizinin diğer oyuncuları Mehmet Özgür, Deniz Celiloğlu, Begüm Kütük, Ebru Helvacıoğlu, Pınar Çağlar Gençtürk, Alptekin Serdengeçti, Güneş Hayat, Hülya Gülşen Irmak, Elif Sümbül Sert, Su Kutlu, Ferhan Şensoy, Aslı İçözü ve Erol Aydın.

 

Yeni Çalıkuşu eskisinin yerini tutacak mı tutmayacak mı bilinmez.... Ama şimdilik en azından eskisini çok sevenler tarafından merakla bekleniyor. Şimdiden Zeyniler Köyü yollarına düştüler bile....

 

Kaynak:blog.radikal.com.tr/Sayfa/eski-calikusu-mu-yeni-calikusu-mu-32539


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !